Народження балету

Багато пантомімно-танцювальних форм народних свят і обрядів лягли в основу балетного театру. Окремі елементи опрацьовувалися, змішувалися і стикалися, щоб, нарешті, утворити новий вид мистецтва в пору великих історичних перетворень. Подібно до інших видів театральних видовищ балет народився в епоху Відродження. Мистецтво відверто світське, балет  оспівував тілесну красу, силу мирських пристрастей і почуттів і тим уже був дітищем нової художньої культури. Але готувався він здавна всередині різних видовищ, як світських, так і церковних. Процес йде в глиб століть і початок його лише умовно може бути віднесено до XIV століття, звідки чітко простежується поступове становлення балету, кристалізація якого завершилася у кінці XVI століття. Різні країни Європи по-різному створювали, освоювали, адаптували балет відповідно до їхньої національної своєрідності і політичним особливостям. Процес протікав майже одночасно. Тому заради зручності його можна підпорядкувати умовній схемі.

В Італії, в XIV столітті в видовищах позначилися основні складові майбутнього балетного спектаклю. А в XV-XVII століттях почалася професійна систематизація хореографічних форм, накопичувався досвід їх драматизації і театралізації. У Франції XIV століття на ґрунті різноманітних святкувань також виникали намітки хореографічного мистецтва. В кінці XVI століття там був узаконений під ім'ям «балет» вид театральної вистави, який об'єднав драму, музику, живопис і хореографію. Нарешті, Англія на рубежі XVI-XVII століть, застосувала і переламала, в навичках власного національного жанру «маски», знахідки сусідньої країни.

Балетний театр вищезгаданих, а пізніше і інших європейських країн формувався як вид аристократичного придворного мистецтва, але його коріння сягає в одвічний досвід народної творчості. Свідченням цього є Іспанія. Там балетні сцени існували лише недовгий час на правах інтермедій драматичного театру. Зате Іспанія зберегла донині в чистих, професійно відлитих формах школу народного класичного танцю, де наявно багато елементів розвиненого балетного алегро.

Алегро означає веселий, радісний, бурхливий. Термін веде до рухомих, живих танців європейського фольклору, що включав в себе складні акробатичні прийоми. У XVI-XVII століттях форми алегро опрацьовувалися професійними акторами італійської комедії дель арте і іспанського загальнодоступного театру. Багато з цих прийомів проникли в придворні свята і потім, вже перероблені, увійшли в ужиток професійного балетного мистецтва. Процес професіоналізації і становить одну з провідних тенденцій історичної епохи.

До кінця XVI століття Західна Європа вступала на поріг великих змін. Змінювалися історичні формації, складалися держави, народжувалися імперії. Всі ці зміни супроводжувалися багатьма потрясіннями, вели до воєнних дій і міжусобиць, революцій. Нерівність процесу складно позначалася на духовному житті суспільства. Рішучі зрушення відбувалися в різних напрямках: літературі, філософії, науці, мистецтві. На рубежі         XVI-XVII століть вперед стала виступати музика. А як ми вже знаємо, що балет не існує без музики. Але на жаль, найвеличніші композитори минулого – Гендаль, Глюк, Моцарт, Бетховен – зверталися до балету рідко і мимохідь, приділяючи величезну увагу розвитку «сестри» балету – опери. Так було аж до кінця ХІХ століття, до приходу Чайковського в балет. Крім того, біля витоків балетного театру стояла театральна музика, яка поділялася в той час на серйозну - оперну, і так сказати прикладну - балетну. Весь час поки цвів синкретичний придворний балет (приблизно 1581-1672 роки), музику балетних виходів складали другорядні композитори, часто пересічні оркестранти. Серед них починав свою кар’єру Люллі. Але і він, домігшись визнання, вважав за краще створювати французьку оперу, зберігаючи балет лише в інтермедіях, і тим надовго призупинив самостійний хід балету. Народившись на переломному моменті в історії музики, балет по-своєму повторював розвиток нового стилю і еволюції форм. Він уподібнювався музиці, направлений до динамічних контрастів почуттів, до драматичної дієвості.

Разом з тим балет у своєму сценічному втіленні був тісніше, ніж опера, пов’язаний з живописом, скульптурою, навіть архітектурою. Оперна дія не боїться статики, іноді передбачає її. Балетний образ, насамперед, образ збірний – зоровий, що сприймається в русі і, що залежить від організації простору, на якому відбувається цей рух. Тому самовизначення балету стулялося з долями нових стилів в образотворчих мистецтвах на рубежі XVI - XVII століть. Тут багато значила конструкція сценічного майданчика, її оформлення, крій і забарвлення костюмів. У відомому сенсі балет вбирав у підсумовував відкриття поезії, музики, живопису. А ті часто об'єднувалися в балетному видовищі, щоб створити ідеальний приклад пануючого стилю - бароко.

Бароко – виражало світогляд і духовний сенс епохи, суперечливість її естетики і художній ідеал. Саме слово «бароко» означало химерність, нагромадження химерних речей. Стиль поєднував напруженість, насиченість руху і прагнення цю рухливість врівноважити, зупинити, привести до якогось порядку. За своєю природою, що поєднує протиріччя динаміки і статики, балет заявив права на самостійність. Він залишився приналежністю палацового побуту, як і раніше включав в себе декламацію і спів. Але змінилося співвідношення частин, і на перше місце вийшла хореографія. Виник принцип драматичної дії, здійснюваного насамперед в пластичному русі. Цій дії акомпанувала музика, його пояснювали і прикрашали декламаційні і вокальний номери. І подібно до того як народилася поруч опера була названа «драмою через музику» (drama per musica), балет могли назвати «драмою через рух» (drama per movimentо), якби він, як опера, створював свої перші досліди в Італії. Але балет був дітищем інших країн, що випередили Італію в своєму розвитку. Він виник в початковий синкретичний формах, але вже як повноцінний спектакль, майже одночасно у Франції і в Англії і висловив особливості відмінності одного і теж стилю в театральному житті цих країн. У Франції він відразу отримав назву «балет». В Англії його іменували «маскою». І тут і там шлях до кристалізації змісту і форм йшов здалеку і багато в чому повторював шлях палацових видовищ Італії, насичених елементами пантоміми і танцю. Більш того, і тут і там балет відчував безсумнівний вплив Італії. Разом з тим коріння формування балету йшли в глиб середньовіччя, і відбиток національної своєрідності відзначали вже перші спектаклі.

 

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Квітень 2021
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2