Унікальне грецьке мереживо «лефкарітіка»
Лефкарійська вишивка - одна з визначних пам'яток Кіпру, яку можна забрати з собою на згадку, невід'ємна частина культури острова, свідоцтво давніх історичних подій і важлива частина світової культурної спадщини за оцінкою ЮНЕСКО.
Мистецтво вишивки по льону виникло на Кіпрі дуже давно на базі середньо-східного шиття. Вишивкою займалися всі жінки в родині, малюнок шиття був сімейною реліквією і передавався з покоління в покоління. У XIV-XV століттях, під час Венеціанського панування, кіпрська вишивка отримала європейське визнання: в 1481 році Кіпр відвідав Леонардо да Вінчі, він проектував оборонні споруди Фамагусти. Вважається, що великий Леонардо так був зачарований красою лефкарійскої вишивки, що придбав тут скатертину для прикраси Домського собору в Мілані, і навіть створив свій ескіз орнаменту! Досі один з традиційних візерунків носить його ім'я.
Унікальність і вартість вишивки обумовлена копіткою роботою майстринь. Невелика серветка вартістю 50 євро вимагає до місяця роботи! Не дивуйтеся, що скатертина може коштувати кілька тисяч євро - в залежності від складності візерунка, робота над нею може зайняти до 9 місяців! Сьогодні, прогулянкою по вуличках Лефкару, Ви побачите майстринь, схилених над вишивкою. Якщо Ви підійдете розглянути їх роботу ближче, Вам з радістю покажуть і техніку вишивки, і сімейні книги з орнаментами, покажуть фотографії своїх прабабусь за роботою.
Не поскупіться, придбайте хоча б маленьку вишивку - Ви відвезете додому не тільки впізнаваний у всьому світі сувенір і, при тому, абсолютно унікальний виріб, але і шматочок культури і історії острова!
Лефкарійська вишивка буває білого, бежевого або пісочного кольору. Стежки укладаються таким чином, що готовий виріб однаково виглядає з обох сторін. Техніка вишивки сформувалася під впливом декількох культур, і являє собою унікальне поєднання різних прийомів: давньо-грецькі та візантійські геометричні візерунки, італійська обробка облямівки (ретічелло), мережка, вишивка гладдю. Вишивальниці не використовують п'яльця, а приколюють роботу шпильками до спеціальної дощечці.
У 2009 році лефкарійське мереживо було внесено до списку світової нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Уряд Кіпру дуже дбайливо ставиться до збереження традиційних ремесел, і здійснює програму підтримки майстрів. Все частіше на вулицях Лефкару можна побачити зовсім молодих дівчат, які вишивають під керівництвом своїх старших родичок.
Фонд нематеріальної світової культурної спадщини (при ЮНЕСКО) про Лефкаритику