Великодні традиції на Луганщині

Як на території всієї України, так і на Луганщині, Пасху святкують з давнини, поєднавши канони великого християнського свята Воскресіння Христового та язичницькі традиції Великодня – свято прийдешньої весни та пробудження природи!

Після семитижневого посту – очищення душі, тіла та утримування від інших спокус і гріхів, починається гастрономічне свято!

Фото: Декор «Писані яєчка», Хворостян Ольга, учасниця Чмирівського СБК Старобільського району

В чистий четвер на Луганщини, згідно з великодніми традиціями, вдосвіта приймають душ та прибирають власні оселі. У цей день забороняються гучні гуляння, спів, веселощі, сварки та скандали. А справжні господині печуть паски та розфарбовують яйця – цей процес повинен проходити в повній тиші та спокої. Багато хто згадає з дитинства, як мати чи бабуся не пускали до кухні, де «підходило» тісто. Хто не має часу на приготування та випікання – може придбати готові паски в крамницях. В страсну п’ятницю забороняється важка робота та розважальні заходи, Схід України не є виключенням. В суботу займаються хатніми справами та випіканням пасок всі, хто не мав змоги зробити це в четвер.

У ніч на неділю, хто має здоров’я та бажання, відвідує великоднє всенощне Богослужіння в найближчих церквах. Всі інші прокидаються до ранкової зорі та долучаються до хресних ходів й освяти великодніх кошиків, наповнених пасками, яйцями-крашанками, кагором, приготовленими заздалегідь. Частину принесених продуктів залишають в церквах для незаможних.

У Світле Великоднє Воскресіння накриваються багаті столи з великою кількістю страв, де головними гастрономічними символами цього дня є Паски та фарбовані яйця – крашанки. Фарбують яйця на Луганщині лушпинням з цибулі, буряковим соком, харчовими барвниками, а з плином часу деякі господині вносять різноманіття за допомогою більш сучасних способів створення яскравих пасхальних крашанок. Традиційною на Сході вважається ванільна паска на молоці з родзинками вкрита цукровою пастою з кольоровою присипкою, також печуть і сирні паски. Головними інгредієнтами є молоко, цукор, борошно вищого ґатунку, яйця, живі дріжджі та родзинки. Сучасні господині вже давно замінюють дріжджі на магазині сухі, частіше використовують вершкове масло, але ж спечені власноруч паски незрівнянні з найкращими виробниками в крамницях.

Найпоширеніші рецепти:

На 0,5 л молока: 2 склянки цукру

 100 г вершкового маргарину

 10 склянок борошна вищого ґатунку (приблизно)

 4 яйця

 0,5 ч ложки солі

 100 г живих дріжджів

 1 пакетик ванільного цукру

 1 склянка родзинок

Для пасти (намазки):

 1 білок

 1 склянка цукрової пудри

Сніданок на Сході починають з освяченої паски та яйця, тільки після цього куштують інші страви. Під час розговіння намагаються не впустити жодної крихти освяченої паски на підлогу, бо погана прикмета. За народним повір’ям, за стіл на Великдень має зібратися вся родина, щоб був достаток та успіх в ній.

              Витинанка  «З Великоднем!», Остапенко Альона, учасниця Шпотинського СК Чмирівської сільради Старобільського району.