Луганщина приєдналася до Всеукраїнського проєкту «Рушник єднання»

До 30-річчя незалежності України Асоціація земляцтва України планує створити арт-об’єкт «Рушник єднання», об’єднавши вишиті рушники регіонів країни в єдине полотно. На рушниках будуть відображатися символіка та орнамент кожного з представлених регіонів України. «Рушник єднання» – своєрідне відображення потужності, соборності і в той же час, різноманіття української культури.

Луганщина також взяла участь у Всеукраїнському проєкті, залучивши до цього важливого непростого процесу майстринь-вишивальниць клубу «Натхнення» міста Сєвєродонецька, який є осередком обласного народного клубу «Золоте руно»  Луганського обласного центру народної творчості. До роботи взялися спільно – методист з розвитку декоративно-ужиткового мистецтва та традиційних ремесел Наталія Стрєльцова й вишивальниці Катерина Товстоп’ятенко і Олександра Тараннік. Майже два місяці пройшло від моменту розробки макету до створення неймовірного рушника, в якому відображені притаманні нашому регіону кольори та орнаменти.

Історично склалося, що вишивка Луганщини увібрала в себе загальні риси вишивки з різних регіонів України. Найпопулярнішими, домінуючими візерунками є рослинно-геометричні орнаменти. Рослинні, квіткові орнаменти ефектно виглядають на білосніжному, натуральному полотні. Пишні квіти, цілі букети чи дерева вишивали різними техніками, візерунки поєднували із легкою мережкою та вирізуванням. Особливістю Луганських вишивок є поліхромні візерунки, виконані хрестиком, грубою ниткою, завдяки чому створюється враження рельєфності. Традиційним є поєднання різних за фактурою ниток, що також додає рельєфності візерунку. 

В кольоровій гамі використовують м’які пастельні тони поєднання червоного,  блакитного або чорного та сірого кольорів. В традиційному поєднанні переважають червоні та блакитні кольори. Червоний – це мамина любов, захист, здоров’я, активність. Це сильний обереговий колір, символ живиці – крові, роду. Також це колір мужності і відваги, символ Божої любові до людей, до людського роду, символ радості й життя. Блакитний символізує небо та воду, благородство, ніжність і вірність. Також символізує розум, помірність, спокій.

                                                                       

Квітка троянди або Ружа на рушникові не випадково, бо найчастіше саме вона зустрічається на старовинних полотнах нашого регіону. Квітка символізує Сонце. Зазвичай орнамент з ружами був у вигляді безперервної смуги повторюваних елементів, які символізували неперервність руху Сонця та постійне оновлення. Троянди, зібрані в геометричному візерунку і сполучені ланцюжками символізують порядок, що панує у Всесвіті, де троянди виконують роль зірок. А ще ця квітка є символом любові та милосердя.