Вознесіння: що за свято і навіщо на Луганщині пекуть печиво у формі драбинок…

Вознесіння Ісуса Христа на небо є одним із 12 найбільших свят християнства. На 40-й день після Свого Воскресіння, ніби після нового народження, Христос повинен був відправитися в Небесні обителі, щоб приготувати там місце для нас і сісти праворуч Бога Отця.

День Вознесіння є надзвичайно важливою подією. Християни святкують Вознесіння, аби пригадати земне життя Спасителя і його нелегкий шлях. За традицією, у цей день влаштовували гостини. Люди вірили, що окрім гостей до них може завітати Христос.

На Луганщині є своя традиція святкування Вознесіння. Як традиційне частування на Вознесіння Господнє господині готують особливі хлібці у вигляді драбинок – «лєсєнки з костиліком». Ці драбинки з тіста символізують шлях Ісуса Христа на Небеса, тобто його вознесіння на Небо. Це печиво кидали вниз з дзвіниці. За кількістю вцілілих перекладин визначали, на яке з семи небес судилося потрапити після смерті.

Мешканці смт. Борівського Сєвєродонецького району кажуть, що під час Великодніх свят Христос знаходиться на землі, а на вознесіння Хрестове кожна родина його проводжає за допомогою «лєсєнок», які означають Вознесіння Хрестове до небес, а за допомоги «костиліка» він пересувається цими «лєсєнками».

Надавали хлібцям-драбинкам і інше значення: віра в те, що, помістивши кілька драбинок по кутах свого поля або городу, обов'язково вдасться зібрати багатий урожай. Обов'язкова умова: драбинки, розташовані в кутах поля, повинні перебувати виключно в стоячому положенні, як би вказуючи шлях до неба. Проводити даний обряд потрібно було рано вранці, бажано відразу після сходу сонця, щоб ніхто зі сторонніх не зміг спостерігати за процесом. Зазвичай займалися цим жінки - господині будинку, вимовляючи кілька молитов, в яких просили Христа про багатий врожай, високому колосі і достатку своєї сім'ї.

Молитви проговорювалися вголос, стоячи лицем до сходу сонечка.

Традиція випікання «лєсєнок з костиліком» у смт. Борівське Луганської області є досить давньою практикою. Випікання лєсєнок у Борівському – обов’язковий атрибут святкування Вознесіння Христового майже у всіх родинах селища. Жінки в родинах отримують знання і навички від своїх матусь, бабусь та інших старших родичок.

Випікають «лєсєнки з костиліком» на 40-й день після Великодня. Тісто, яке використовують під час випікання таке ж саме, як і на великодні паски. Мешканки особливо зазначають, що під час замішування тіста для пасок або «лєсєнок», ні в якому разі не співають. В давні часи випікали «лєсєнки» в особливих печах, на теперішній час такі печі збереглися в деяких подвір’ях селища, тому господині для випікання використовують сучасну побутову техніку.

Наразі досвід виготовлення «лєсєнок з костиліком» активно передається у родинах та серед мешканців села, але тільки під час святкування Вознесіння Христового. В інший час господині категорично відмовляються проводити майстер-класи, бо вважають, що за це будуть покарані вищими силами.