Великодні прикраси народів світу

Вважається, що пасхальне яйце — обрядова їжа та ритуальний символ у великодніх звичаях, обрядах та іграх. Дарувати забарвлені в червоний колір яйця на Великдень - давній звичай. Традиція фарбування яєць виникла задовго до християнства. У Африці знайдено прикрашені різьбленням страусині яйця, віком близько 60 000 років. Розписані страусині яйця, а також золоті та срібні, часто зустрічаються у похованнях стародавніх шумерів та єгиптян, датованих аж до початку III тисячоліття до н. е.

Звичай фарбувати яйця пов'язаний з дохристиянським святкуванням весни. В ті часи яйце у ​​багатьох народів було уособленням сили природи. Весь всесвіт уявлявся, як такий,  що вийшов з яйця. Ставлення до яйця як до символу народження відобразилось у віруваннях та звичаях єгиптян, персів, греків, римлян. У слов'янських народів яйце асоціювалося з родючістю землі, з весняним відродженням природи. Дослідники писанок зазначають, що у писанках відбито архаїчні уявлення слов'ян про всесвіт.

Звичай фарбувати яйця в червоний колір був властивий не тільки православним. Наприклад, в англомовному світі він сприймався як застарілий навіть у XIX столітті, і хоча великодні яйця там не зникли, сьогодні вони, частіш за все, виготовлені з шоколаду. Мода на шоколадні яйця прийшла і в Західній Європі.

У деяких народів, переважно слов'янських, тією чи іншою мірою зберігся звичай розписувати яйця. Традиція фарбувати яйця на весняне свято Новруз, існує в Ірані та Азербайджані, можливо, вона має стародавнє зороастрійське коріння.

Існує чотири види розписаних яєць — крапанка, дряпанка, крашанка, писанка. Кожен із цих видів має свою систему розпису.

В кожнім краю є свої орнаменти для писанок, свої кольори.  На півночі Луганського краю можна зустріти слобожанський традиційний розпис, на півдні — причорноморський. Проте автентичного розпису, пов’язаного саме із  Луганською областю, не було. Зараз таким видом вважається витравлювання яєць.

Візерунки на яйцях не намальовані — вони рельєфні, немовби вирізьблені. Але це не різьба. Майстри застосовують метод окислювання, Малюнок захищають шаром воску, а решту поверхні яйця оброблюють оцтом. Такі витравлені яйцяабо травленки, досить популярні у Луганській області. На фото представлена творчість Тетяни Коновал та Леоніди Ткаченко.

                       

Писанки Луганської області відрізняються від інших регіонів яскраво-червоним забарвленням і рослинним орнаментом. На фото представлені твори Лариси Лисицької.

Яйця-вишивки також популярні на Луганщині. Техніка з'явилась у Німеччині. На рубежі ХХ-XXI ст. її засвоїли писанкарі з України, зокрема луганчанка Інна Форостюк. Наші майстри, вишиваючи візерунки на яйці, на відміну від американських, не розрізають шкаралупу. На фото творчість Інни Форостюк.

               

Крім декорованих яєць, існує ще багато прикрас. Це і Великодні дерева, і Великодні фонтани (Великоднє джерело).

      

Пасхальне джерело це — німецька традиція великодня прикрашати колодязі або фонтани великодніми яйцями. Традиція виникла на початку XX століття у Швейцарії та поширилася на інші регіони. Прикраса створюється до  Страсної п'ятниці і забирається за два тижні після Великодня. Прикрашення джерела до Великодня як свята оновлення життя виражає шанування води, яка так необхідна для життя. Окрім яєць (часто штучних, для захисту від вандалізму) для прикраси використовують паперові стрічки під назвою «Пенсала» та гірлянди з гілок хвойних дерев, квітів, які обвивають навколо надземної частини колодязя або формують над ними вінки.

Традиція прикрашати до Великодня гілки дерев та чагарників яйцями має давню історію, але відомості про її походження втрачені. Яйця вішають як на гілках дерев і кущів на вулиці, так і вдома на зрізаних гілках.

Ця традиція зустрічається в основному в Німеччині та Австрії, а також на територіях, що були під культурним впливом Німеччини, таких як Західна Україна, Польща, Чехія, Угорщина, Моравія та у пенсільванських німців у США.

 

Фото матеріали взяті з інтернет ресурсів які знаходяться у вільному доступі.

 

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


 

Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Серпень 2022
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4