Що таке чакмак (тур. Çakmak)

 

А ви знаєте, що містить у собі набір для запалювання?

Перед створенням сірника наші предки використовували комплект, що містить так званий «чакмак», кремінь та амаду, що зберігався у шкіряному мішечку під назвою «пунгья». Докладніше про це розповідає 25-річний Божидар Стоянов із Рибариці, коваль 4-го покоління у своїй родині.

Свою історію живої спадщини він представив у рамках молодіжного конкурсу «Нематеріальна культурна спадщина: Наступне покоління».

«Чакмак» – набір для вогнища у формі нирки та вибите зі шматка стійкого металу. Кремінь виглядає як шматочок скелі жовто-коричневого кольору з гострими краями і достатнього розміру для захоплення між великим і вказівним пальцем.

Кре́мінь це мінеральне утворення, яке складається з кристалічного і аморфного кремнезему (опалу, халцедону чи кварцу). Завдяки здатності утворювати при сколі гострий ріжучий край кремінь з давнини (до залізної доби) використовувався людиною для кам'яних знарядь (наконечників стрілножів тощо). В Україні, зокрема на Донбасі, виявлено багато шахт кам'яної доби, в яких видобували кремінь.

В давнину уламки кременю використовувалися для висікання вогню. У середньовіччі кремінь широко використовувався для отримання вогню шляхом висікання іскор на трут за допомогою двох шматків кременю або одного шматка кременю та шматка іншого матеріалу (кремінь+пірит, кремінь+сталь).

Для переробки амаду використовується реальний грибок копит Fomes fomentarius, який зустрічається на мертвих листяних деревах, рідше на живих (як бук і волоський горіх). З гриба взято лише верхню частину, яка нагадує оксамитову тканину. Його ріжуть великими шматками та варять дерев'яним ясенем кілька годин на відкритому вогні.

Тип шкіри для «пунгья» специфічний, а обробка займає багато часу. В наш час знайти потрібну для виготовлення сировину вкрай складно, тому найчастіше використовується вже оброблена шкіра.

 

За матеріалами Unesco Centre Sofia

 

 

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


 

Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Серпень 2022
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4