Методичні рекомендації щодо проведення обласного огляду-конкурсу майстрів мистецтв та аматорів народної творчості Луганської області «Луганщина – світанок України» - 2021

У  2021 році проводиться Обласний огляд-конкурс майстрів мистецтв та аматорів народної творчості Луганської області «Луганщина – світанок України» (далі – Огляд-конкурс). Огляд-конкурс є підбиттям підсумків роботи творчих самодіяльних колективів сільських, селищних, міських рад Луганської області за два роки.  

У 2021 році Огляд-конкурс проходить під гаслом: «Квітчаємо талантами Луганщину свою». Використання цього гасла під час підготовки та проведення Огляду-конкурсу є обов’язковим для усіх закладів культури Луганської області.

Огляд-конкурс проводиться у два етапи:

І етап – місцевий, проводиться з 20 квітня по 31липня 2021 року, в закладах культури територіальних громад Луганської області.

ІІ етап – обласний, проводиться з 20 вересня 2021 року по 20 жовтня 2021 року, в закладах культури адміністративних центрів територіальних громад Луганської області.

В Огляді-конкурсі беруть участь сільські, селищні, міські ради, які представлені аматорськими колективами, майстрами мистецтв та окремими виконавцями закладів культури територіальних громад Луганської області, незалежно від їх підпорядкування.

Творчий звіт вміщує чотири рівнозначних складові, які будуть оглянуті журі Огляду-конкурсу в наступному порядку:

 1. Виставка майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва, з обов’язковим наданням відеозапису презентації експозиції виставки
 2. Портфоліо місцевих елементів нематеріальної культурної спадщини
 3. Відеопрезентація «Заклади культури сільських, селищних, міських рад: діяльність та творчі досягнення»
 4. Концертна програма творчих колективів, окремих виконавців територіальних громад, з обов’язковим наданням відеозапису концертних виступів учасників.

Окрім того, творчий звіт повинен мати друковану продукцію: програми, запрошення, буклети, афіші тощо.

Жодна складова Огляду-конкурсу не може бути замінена на іншу, у разі відсутності однієї з чотирьох складових – бали не нараховуються.

Звертаємо вашу увагу на те, що всі складові творчого звіту, до початку ІІ етапу – обласного, надаються до Луганського обласного центру народної творчості, у відео форматі, до 1 вересня 2021 року:

 • відеоролик з панорамним обзором та портфоліо виставки декоративно-ужиткового мистецтва;
 • портфоліо місцевих елементів нематеріальної культурної спадщини (у паперовому та електронному вигляді);
 • відеопрезентація «Заклади культури сільських, селищних, міських рад: діяльність та творчі досягнення»;
 • відеозапис концертної програми творчих колективів та окремих учасників.

 

 1. Методичні рекомендації

щодо оформлення та презентації виставки майстрів декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва

Обов’язкова участь майстрів, які мають звання «Народний самодіяльний майстер Луганщини».

Виставка повинна утворювати єдину за смислом і змістом композицію, яка відповідатиме гаслу Огляду-конкурсу: «Квітчаємо талантами Луганщину свою». Експозиція  повинна демонструвати творчий потенціал та культурний імідж об’єднаних територіальних громад (розмаїття видів, технік, напрямків традиційного, сучасного образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, досягнення учасників виставки за останні 2 роки. Експозиція виставки повинна складатися виключно з новостворених робіт.

Виставка формується зі зразків традиційних та сучасних видів народного мистецтва, виконаних в будь-яких напрямках та техніках образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва (живопис, скульптура, фотографія, флористика, вишивка, бісероплетіння, лозоплетіння, деревообробка, ковальство, графіка, батік, розпис на склі, ткацтво, в’язання, лялькарство, художня обробка металу, фелтінг, канзаші, паперопластика, вироби з природного матеріалу та ін.).

Кількість представлених робіт на висновки журі не впливає. Але рекомендуємо провести попередній ретельний відбір робіт та презентувати вироби високої якості, які мають завершений естетичний вигляд. Творчі роботи учасників виставки  обов’язково супроводжуються етикеткою (розмір 8х5 см, шрифт Times New Roman, колір шрифту чорний, розмір шрифту - кегель 14), де зазначається:

 • назва роботи;
 • техніка виконання;
 • використані матеріали;
 • прізвище та ім’я автора (назва творчого формування);
 • заклад культури.

Якщо це роботи образотворчого мистецтва чи декоративні панно, то етикетка кріпиться в нижньому правому куті. Етикетки для робіт усієї експозиції оформлюються в єдиному стилі та заповнюються єдиним обраним шрифтом.  Роботи майстрів, що були представлені у творчому звіті Огляду-конкурсу у 2019 році – не оцінюються.

Якщо учасники Огляду-конкурсу, на території яких працюють майстри зі званням народний майстер Луганщини, не демонструють їх творчі роботи у звітній виставці, це буде впливати на критерії оцінювання при роботі журі.

Після проведення І етапу – місцевого, який проводиться з 20 квітня по 31 липня 2021 року, в закладах культури територіальних громад Луганської області, виставка монтується в реальному часі, після чого створюється відеоролик з панорамним обзором експозиції та голосовим супроводом екскурсовода (за кадром) і для участі у ІІ етапі – обласному, надсилається до ЛОЦНТ до 1 вересня 2021 року.

Відеоролик має розпочинатися із зазначення території, яка презентує виставку; розкривати загальний вид експозиції та детальний, фрагментарний огляд робіт експозиції. Також, надається портфоліо виставки, яке складається з окремих фотографій кожної з робіт виставки та переліку виставкових робіт (Додаток 1). Кожне фото, яке входить до портфоліо повинно мати номер за порядком та підпис, згідно переліку виставкових робіт.

Відеоролик має розпочинатися із зазначення території, назви та гасла Огляду-конкурсу, а також із зазначенням складової творчого звіту.

Журі оцінює загальну експозицію виставки за 15-бальною системою, та критеріями:

 • ступінь емоційного впливу, загальний вигляд експозиції;
 • різноманітність напрямків та технік традиційного, сучасного декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва;
 • творча фантазія, оригінальність мислення;
 • майстерність виконання (рівень володіння обраною технікою, матеріалом);
 • естетичний вигляд роботи;
 • збереження місцевих традицій народного декоративно-ужиткового мистецтва.

Роботи, які не відповідають зазначеним вимогам оформлення та не мають необхідну документацію, журі не розглядає.

 

 1. Методичні рекомендації

щодо підготовки портфоліо місцевих елементів нематеріальної культурної спадщини

Згідно з чинним законодавством нематеріальна культурна спадщина (НКС) – це звичаї, форми представлення і вираження, знання і навички, а також пов’язані з ними інструменти, предмети, артефакти й культурні простори, – визнані співтовариствами, групами й, в деяких окремих випадках особами в якості частини їх культурної спадщини.

Нематеріальна культура – продукт діяльності будь-якої спільноти: і малої, як, наприклад, родина або сільська громада, і такої великої, як, скажімо, народ.

Тому ситуація, коли елементи нематеріальної культурної спадщини повністю відсутні на тій чи іншій території, населеній людьми, неможлива в принципі. Більш детальну інформацію щодо нематеріальної культурної спадщини можна переглянути:

- на офіційному сайті ЛОЦНТ

- на каналі YouTube ЛОЦНТ

Кожна територіальна громада презентує один нововиявлений елемент нематеріальної культурної спадщини, що побутує на її території. Презентація відбувається у вигляді портфоліо.

Портфоліо місцевих елементів нематеріальної культурної спадщини надається у паперовому та електронному вигляді, що включає:

 • опис елементу;
 • облікову картку елементу (Додаток 2);
 • згоду носіїв елементу (Додаток 3);
 • допоміжні матеріали (фото елементу у кількості 10 одиниць та відеоматеріали).

Звертаємо вашу увагу, що портфоліо, яке не вміщує вищезазначених пунктів журі не розглядає. Якщо елемент НКС - це кулінарний виріб, то обов’язковим додатком до інвентарної картки є рецепт цього виробу.

Журі оцінює портфоліо за 15-бальною системою, та критеріями:

 • відповідність поняттю нематеріальної культурної спадщини;
 • якісь оформлення портфоліо елементів нематеріальної культурної спадщини;
 • повнота дослідження елементів нематеріальної культурної спадщини.

 

 1. Методичні рекомендації щодо підготовки відеопрезентації

«Заклади культури сільських, селищних, міських рад: діяльність та творчі досягнення»

Відеопрезентація «Заклади культури сільських, селищних, міських рад: діяльність та творчі досягнення» є звітом про роботу закладів культури певної територіальної громади, яка вміщує:

 • загальну оцінку мережі закладів культури сільських, селищних, міських рад (клубні, заклади, ДШМ, школи естетичного виховання тощо); кількість творчих колективів за жанрами, з них зі званням «народний», «зразковий»);
 • діяльність закладів культури у задоволенні соціально-культурних потреб територіальних громад (характер роботи закладів культури (концерти, фестивалі, виставки, робота з творчими колективами, любительськими об’єднаннями тощо), пріоритетні напрямки роботи);
 • обов’язкове висвітлення роботи щодо виявлення, дослідження, охорони життєздатності елементів нематеріальної культурної спадщини;
 • творчі досягнення закладів культури міста, району, у тому числі реалізовані цікаві творчі практики);
 • діяльність закладів культури з охоплення різновікових та різно соціальних верств населення (робота з дітьми, підлітками, молоддю, людьми середнього та похилого віку, людьми з обмеженими можливостями, багатодітними родинами, ВПО, жінками, тощо);
 • взаємодія закладів культури з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (допомога органів виконавчої влади в організації концертної діяльності, підтримці матеріально-технічної бази тощо);
 • робота закладів культури з залучення позабюджетних коштів (участь в грантових програмах, залучення спонсорів, меценатів);
 • думка мешканців про якість роботи та надання соціально-культурних послуг закладами культури  (обов’язково з П.І.Б. та посадою того, хто дає інтерв’ю).

Відеопрезентація «Заклади культури сільських, селищних, міських рад: діяльність та творчі досягнення» надсилається до ЛОЦНТ до 1 вересня 2021 року.

Технічні вимоги до відеопрезентації:

 • відеопрезентація має бути озвучена та супроводжуватися тематичним музичним фоном;
 • тривалість презентації має не перевищувати 10-15 хвилин;
 • формат відео: AVI, MPEG-4, MJPEG, MOV, MP-4, MKV, VOB;
 • формат слайд-шоу: PPT, PPTX (Microsoft PowerPoint);
 • відеоролик може бути відзнятий доступними для учасників засобами (за допомогою професійної або непрофесійної відеокамери, фотоапарату тощо), але має бути належної якості;
 • використання під час зйомки та монтажу спеціальних програм та інструментів залишається на розгляд автора.

Відеоролик має розпочинатися із зазначення території, назви та гасла Огляду-конкурсу, а також із зазначенням складової творчого звіту.

 

Журі оцінює відеопрезентацію за 15-бальною системою, та критеріями:

 • повнота інформації відеопрезентації (розкриття усіх аспектів роботи закладів культури);
 • художній рівень оформлення, якість відео- та фотоматеріалів, музичний супровід тощо;
 • якість оформлення логічність і змістовність подачі матеріалу.

 

 1. Методичні рекомендації

щодо підготовки концертної програми творчих колективів, окремих виконавців сільських, селищних, міських рад Луганської області

Концертна програма має відповідати гаслу  Огляду – конкурсу «Квітчаємо талантами Луганщину свою». Тривалість концертної програми від 1 до 1,5 години. Номери, які будуть демонструватися в понаднормовий час членами журі не оцінюються.

Концертна програма має містити наступні жанри (за наявністю):  

 • вокально-хоровий (хорові колективи, вокальні ансамблі, ансамблі пісні і танцю, солісти-вокалісти);
 • інструментальний (духові, естрадні оркестри, оркестри та ансамблі народних інструментів, ансамблі камерної музики, окремі виконавці);
 • хореографічний (ансамблі та солісти класичного, народного, бального, естрадного, сучасного танцю);
 • театральний (театральні колективи, театри естрадних мініатюр, читці);
 • цирковий (жонглювання, акробатика, клоунада, ілюзіонізм, дресура);
 • традиційна народна культура (фольклорні, фольклорно-етнографічні колективи).

При підготовці концертної програми рекомендуємо дотримуватися наступних вимог:

 • оформлення та декорування сцени повинно відповідати гаслу та ідеї Огляду-конкурсу;
 • мова ведення концертної програми - українська;
 • обов’язковим є виступи колективів, які мають звання «народний» («зразковий»);
 • концертна програма має бути побудована на єдиній сюжетній основі, номери повинні підбиратися відповідно до теми та гасла. Між виступами можуть бути тематичні зв’язки ведучого, які додають програмі цілісності, завершеності, образності;
 • концертна програма має бути побудована з дотриманням логічної композиції, починатися та закінчуватися яскравим масовим виступом;
 • концертна програма повинна складатися з різних за жанрами та стилем номерів;
 • не бажано ставити поспіль однотипні номери;
 • тривалість виступу вокально-хорових, інструментальних та хореографічних колективів не повинні перевищувати 5 хвилин, для одного номеру;
 • тривалість виступу театральних, циркових колективів не повинні перевищувати 10 хвилин, для одного номеру. Театральна мініатюра або уривок із вистави повинен відповідати загальній темі за змістом;
 • всі виступи учасників концерту повинні мати закінчений вигляд, відповідати меті та завданням Огляду-конкурсу, зміст номеру повинен відповідати віку учасників та рівню їх підготовки.

Зверніть особливу увагу не естетичний вигляд учасників концертної програми!

Рекомендуємо подбати заздалегідь, щоб підготувати сценічний костюм. Одяг повинен відповідати характеру заходу, доповнювати створений сценічний образ, гармонійно поєднуватись з вирішенням сценічного оформлення.

 • Правильно підібрати довжину та розмір одягу , так, щоб  при піднятті рук не було видно оголених частин тіла.
 • Нижня білизна не повинна просвічуватися, не виглядати.
 • Уникайте глибоких вирізів в області декольте.
 • Уникайте напівпрозорого одягу і речей, які сильно облягають.
 • Якщо Вам потрібно одягнути колготки, то для сцени використовуйте лише тілесні відтінки. Не одягайте колготки темних кольорів, а також з візерунками та градієнтами. 
 • Використовуйте тільки сценічне взуття, не використовуйте репетиційне та повсякденне взуття. Переконайтесь, що підібране взуття є максимально комфортним для учасника заходу. 
 • Макіяж має лише підкреслити Вашу красу, а не створити її.  Сценічний макіяж характеризується більш яскравими і насиченими тонами відповідно до Вашого образу.    
 • Прикраси, біжутерію та головні убори використовуйте в залежності від специфіки заходу та особливостей Вашої зовнішності та концепції номеру. 

Вимоги щодо музичного супроводу:

 • вокально-хорові колективи – фонограми «-», інструментальний супровід та a cappella;
 • інструментальні колективи – живий звук;
 • хореографічні, циркові колективи – фонограми або живий музичний супровід.

Журі оцінює концертну програму за 15-бальною системою, та критеріями:

 • художній рівень репертуару;
 • виконавча майстерність;
 • сценічна культура виконавців і художня виразність номерів;
 • збереження місцевих традицій;
 • художнє оформлення сцени;
 • якість озвучення;
 • режисура програми;
 • відповідність сценічних костюмів обраному репертуару;
 • відповідність репертуару віковим особливостям виконавців;
 • оригінальність та артистизм;
 • якість наглядної та друкованої продукції (програми, запрошення, буклети, афіші тощо).

За виконання творів, зміст яких пов'язаний з історичними подіями та самобутніми традиціями Луганської області, надаються два додаткові бали.

Після проведення І етапу – місцевого, який проводиться з 20 квітня по 31 липня 2021 року, в закладах культури територіальних громад Луганської області, необхідно здійснити відеозапис концертної програми і для участі у ІІ етапі – обласному, надіслати його до ЛОЦНТ до 1 вересня 2021 року.

Номери концертної програми слід виконувати тільки наживо. Попередньо записані або оброблені постфактум твори не оцінюються. Відеозаписи необхідно робити на основі живих виступів без обробки, прийомів міксування, накладання звукових ефектів та використання спец ефектів для покращення звучання/ візуалізації.

Відео концерту має бути високої якості зображення та аудіо звуку. Для покращення якості відеозапису учасникам рекомендується забезпечити належне освітлення, спрямоване прямо на них і згори (над ними). Краще не встановлювати освітлення за учасниками. Рекомендується розміщувати записувальні пристрої трохи подалі від учасників, у такий спосіб, аби забезпечити краще звучання композиції. Під час створення відеозапису не рухайте камеру: розмістіть її на конкретному фіксованому місці. Знімайте виконавця чітко. Не слід здійснювати панорамну зйомку, переміщувати камеру або рухатися з нею за вокалістом. Не слід брати більший план виконавця за той, що передбачає передачу його зображення вище талії.

Відеоролик має розпочинатися із зазначення території, назви та гасла Огляду-конкурсу, а також із зазначенням складової творчого звіту. Запис відбувається повністю від початку до завершення концертної програми без залучення глядачів. Допускається запис частинами, з подальшим монтажем окремих виступів учасників.

 

Завантажити методичні рекомендації та додатки

 

                                   

 

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Травень 2021
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6