Рушник Національної єдності – рукотворна сучасна реліквія

21 січня з нагоди 100-річчя Дня Соборності України у дзвіниці Успенського собору  Національного Києво-Печерського  історико-культурного заповідника за підтримки Міністерства культури відбулась презентація Рушника Національної Єдності. Мета заходу – об’єднати українське суспільство споконвічними традиціями, мовою, культурою, релігією.

 У Києво-Печерській Лаврі зібрались культурні діячі й майстрині з усіх регіонів, які працювали над рушником. Під час презентації відбулась спільна молитва за Соборність України, демонстрація шляху Рушника Національної Єдності країнами світу, а також виступи запрошених гостей. У заході взяла участь майстриня з міста Кремінна Луганської області Лариса Гарькава.

Рушник  довжиною 9 метрів вишивали близько півтори тисячі людей протягом двох років з 2007 по 2008рр. Наймолодшим творцем була 8-річна дівчинка, а найстаршою − 84-річна жінка. 88 майстринь-вишивальниць з нашої області прикрасили рушник своєю майстерністю .

У Рушнику закодовано минуле, сьогодення і майбуття України. Минуле — це орнаменти трипільської культури Київська Русь, Козаччина. Сьогодення — Дерево життя, на якому 27 неповторних квіточок, що символізують адміністративно-територіальний поділ України. Майбуття — наш Герб, наші зорі.

Композиційно рушник поділено на три частини. Перша символізує минуле України. На ній відображені знаки Трипілля, а за ними могутні символи Київської Русі. Далі слідує шикарне козацьке барокко, серцевиною якого є шишка – символ, що прийшов у козаччину з прадавніх часів. Два трикутники – це криниця. Два птахи – душі наших предків з гілками слави героїв-борців, які віддали своє життя за Україну. Трохи далі Берегині — жіночі фігури тримають у піднятих руках розшитий золотом Тризуб.
У другій частині рушника, присвяченій сучасній Україні, мовою вишивки зображено Дерево життя, на якому квітнуть з 27 квітів, відповідно до територіально-адміністративного складу України.

Цікаво, що перше вишивання «народної святині»  відбулося у 2007 році на острові Хортиця у Запорізській області.
Усього було 48 колективних вишивань, зокрема 6 у діаспорах: Польща, США, Канада та Молдова.
На вишивання рушника благословили:
УПЦ Київського патріархату, УАПЦ, Українська греко-католицька церква, духовне управління мусульман Криму.

Презентація Рушника відбуватиметься впродовж усього 2019 року в кожній області України. Із Лаври Рушник Національної Єдності вирушає в усі куточки нашої Держави.