Турецька кухня – смачні традиції з глибини століть

«Цей світ не такий вже й поганий, поки в ньому є кава!» - так

про свій улюблений напій писала американська письменниця Касандра Клер.

 

Сьогодні ми привідкриємо завісу таємничості кави по-турецьки. Адже цей напій представляє собою національний напій Турції.

Кава по-турецьки претендує на звання найдавнішого методу приготування кави в світі. Це напій, який є легендарним завдяки приголомшливому смаку і надзвичайному аромату. Його смак вражає своїм різноманіттям — від солодкого до гіркого і густого. Така кава є класичним рецептом, який простий у приготуванні, але вимагає великої уваги.

Турки отримали уявлення про каву близько п`яти століть тому.. Вперше кава була привезена з Сирії до Константинополю (нині Стамбул) в 1555 році парою торговців. Рецепт приготування кави по-турецьким з'явився у другій половині XVI сторіччя на територіях Оттоманської імперії. Саме тут відкрилася перша у світі кав’ярня.  Мистецтво заварювання кави по-турецьки бере свій початок в гаремах султана. Завдяки вмінню заварювати каву потенційні наречені заробляли бали в очах потенційних чоловіків. Дана традиція підтримується і досі: однією із особливих традицій приготування кави по-турецьки є процес заручин, коли сім’я молодого чоловіка приходила в дім нареченої, щоб попросити її руки. Чоловік оцінював якості майбутньої дружини за смаком звареної нею кави. Навіть тепер наречена готує каву батькам майбутнього чоловіка і ті оцінюють її як господиню, а щоб уникнути небажаного шлюбу, дівчина до кави додає сіль замість цукру. Це щось на зразок української традиції виносити гарбуз небажаному нареченому, що все-таки прийшов свататися.

 Процес готування турецької кави пов'язани’ з багатьма ритуалами та традиціями. Традиційно каву варили на відкритому вогні, згодом її почали варити у спеціальних пісочницях з нагрітим піском.  Варіння кави в турці - сучасне мистецтво, яке потребує  обережності й уваги до дрібниць. Обсмажені і мелені зерна заварюють у джезві (турці), як правило з цукром, і подають у маленькій філіжанці. Зазвичай разом з кавою подають склянку холодної води та рахат-локум, деколи в каву додають фісташки, чорний перець, імбир, кардамон, корицю, гвоздику або жовток. Чашки перед подачею прийнято прогрівати. Для цього потрібно налити в них гарячу воду і залишити на хвилину або дві. Розливаючи каву в холодні чашки, ви ризикуєте пошкодити гармонію смаку напою.  Важливе правило турецької церемонії кавування: піна повинна бути!  Піна - ось показник кави, приготованого по-турецьки у відповідності з усіма правилами. Якщо вона тримається на ложці шапкою і не розтікається протягом декількох секунд, напій вдався. Якщо немає піни, господар втрачає обличчя.

Пити турецьку каву потрібно повільно, запиваючи кожен ковток крижаною водою - це посилить його смак, зробить по-справжньому яскравим і незвичайним.

Кава по-турецьки - родзинка Сходу. П'янкий, ароматний, злегка терпкий, густий і запаморочливий напій. Кава, з якою хочеться прокидатися вранці. Всесвітня популярність прийшла до так званої «турецької кави» за чудовий міцний смак і неповторний спосіб приготування і сервіровки. Це, мабуть, другий за популярністю напій в гостинній Туреччині.

За неповторний смак спосіб приготування кави по-турецьки в 2013 році був доданий до Списку нематеріальної культурної спадщини Юнеско. Сьогодні до списоку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входять 981 об’єкти і культурних цінностей з 160 країн світу. Туреччину в ньому представляють 11 матеріальних об'єктів.

В Україні попит на каву по-турецьки значно перевищує пропозиції. Найпопулярнішими марками турецької кави залишаються: Kurukahveci Mehmet Efendi Türk Kahvesi (№1 як у Туреччині, так і за її межами), Kahve Dünyası Türk Kahvesi, Hisar Kahve 1928 Nurettin Kocatepe Türk Kahvesi.

Вам ще не захотілося чашечки міцної  та ароматної «турецької кави»?