Свято ромської культури

Культура ромів дуже різноманітна і багата. Вона перейняла елементи культур тих народів, серед яких проживали роми та доповнила своїми.

В сучасній науці панує точка зору, згідно з якою предки ромів – вихідці з Індії, що залишили батьківщину наприкінці І тисячоліття нашої ери. Сьогодні у світі нараховується від двох до п’яти мільйонів, а за деякими підрахунками й більше представників ромської національності. Їх можна зустріти майже в кожній країні. На територію України роми прийшли з придунайських степів на початку XV століття. Найбільша кількість ромського населення в Україні проживає у Закарпатській, Донецькій, Дніпропетровській та Одеській областях. В Луганській області це Кремінський, Сватівський райони, місто Лисичанськ.

Століттями роми були безперечною складовою етносоціального організму України. Ромські мотиви відчутні у творчості Степана Руданського, Михайла Старицького, Миколи Гоголя, Івана Франка. Доля ромської поетеси Папуші стала мотивом для створення поеми «Циганська муза» Ліною Костенко. Мабуть, саме ромське коріння відомого українського письменника Юрія Покальчука спонукало його до написання повісті «Циганські мелодії». Ромська музика надихала знаменитих композиторів Сергія Рахманінова, Ференца Ліста, Франца Шуберта, Йоганнеса Брамса, Пабло Сарасате.

Ромська нація подарувала світові чимало знаменитостей і талантів. Серед них, приміром, Чарлі Чаплін. Кармен Амайя, Ерік Кантона, Елвіс Преслі, Джанго Рейнхардт, Броніслава Вайс (Папуша), Ронні Вуд, Софія Ковалевська, Боб Хоскінс, Йоганн Тролльман, Тайсон Ф'юрі та інші. 

 З давніх часів і по сьогоднішній день ромське суспільство зберігає свою мову, звичаї, культуру та риси національного характеру - щедрість, гостинність, вірність сімейним традиціям. Ствердженням цьому став обласний захід «День ромської культури», який відбувся 1 листопада 2019 року у місті Кремінній Луганської області. В святковій залі районного Будинку культури зібралися представники ромської спільноти, мешканці та гості міста. Волелюбна гордість ромської пісні, запальні танці, мудрість і  любов самобутнього народу -  все це змогли відчути присутні під час концертних виступів творчих колективів Кремінського районного Будинку культури та  учасників народного сімейного циганського ансамблю «Чорний жемчуг».

Глядачі бурхливими оплесками підтримували талановитих артистів, які своїми майстерними, яскравими виступами ще раз підтвердили здатність ромського народу протягом тисячоліть зберігати багатство і самобутність своєї культури, мови, традицій, і цей цінний скарб можна назвати феноменом, який заслуговує на захоплення 

За багаторічну творчість, високий професіоналізм, просвітницьку роботу у справі зміцнення атмосфери толерантності та міжнаціонального миру в регіоні, відділ культури Кремінської районної адміністрації, колектив Кремінського районного Будинку культури, народний сімейний циганський ансамбль «Чорний жемчуг» були відзначені подякою, грамотою та цінними подарунками  Луганського обласного центру народної творчості.

 

 

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email: