Інтеренет-акція «Весела Маланка»

В межах організації та проведення новорічно-різдвяних свят в Луганській області з 1 до 19 січня Луганським обласним центром народної творчості вперше  проводилась Інтернет-акція «Весела Маланка».

13 січня - Щедрий Вечір та свято Маланки, яке відзначається за тиждень після Коляди, напередодні Нового Року (за старим стилем). Це - залишок стародавнього, імовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем - це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об’єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Маланки.

В ніч під старий Новий рік наші предки традиційно влаштовували феєричне костюмоване дійство, з розмахом відзначаючи це свято. Згідно з повір’ям Маланка-Вода разом з Василем-Місяцем приходить на Щедрий вечір сповістити господарів про майбутні урочистості та справити гостини, які в народі так і називають - гостини Маланки. На свято молодь усю ніч щедрує, ходить із «козою» та водить переодягненого у Маланку хлопця. Колись цей народний обряд мав релігійно-магічні функції та був покликаний відігнати злих духів, забезпечити урожай і здоров’я на весь наступний рік, а ось для того, щоб злі сили не заподіяли шкоди, їх потрібно було налякати. Щедрувальники розмальовували обличчя, одягали яскравий одяг, чудернацькі маски, костюми тварин та фольклорних персонажів, пускаючи в хід всі можливі засоби та фантазію. Ряджений натовп рухався по селу з жартами, піснями, сміхом і вигуками, розігруючи сценки та щедруючи під вікнами будинків. Чудово, що подібне карнавальне дійство залишилося не далеко в минулому, а продовжує жити серед сучасної молоді!

І підтвердження цьому - проведення Інтернет-акції «Весела Маланка», організатори якої ставили за мету відтворення, популяризацію та збереження народних звичаїв, свят, традицій та обрядів, розвиток аматорського фольклорного, вокального та театрального мистецтва, сприяння розширенню мистецько-художнього світогляду учасників та глядачів.

В інтернет-акції прийняли участь творчі колективи, молодь, естетичні школи  нашої області.

Учасники заходу відтворювали українські традиції святкування Маланки, колядували та щедрували.

Найкраще відео представив фольклорний гурт «Оксамит» Новопсковської школи мистецтв та Новопсковського районного Центру культури та дозвілля (керівники - Наталія Шморгун, Валерія Гаєва, режисер-постановник, сценарист -Алла Пташинська).

Програма виступу колективу має назву «Вечори на хуторі Слобожанщини» та містить обрядове дійство і виконання новорічних пісень. Дуже яскраво у дійстві представлені традиційні обряди щедрування, святкової вечері та новорічного ворожіння з характерними персоналіями Господині, Кози та щедрувальниками. Справжньою окрасою виступу гурту, яка підкреслила колоритність і унікальність всього дійства, стало чудове виконання щедрівок  «Ой, чи є чи нема, пан господар дома?», «Ой, сивая тая зозуленька», «За вікном, чорна хмара в’ється» і колядки «Ой, на річці». До речі, орієнтир для наслідування в манері українського автентичного фольклору представленої колядки взято з CD «Фольклорна скарбниця Луганщини». Матеріал даного CD зібраний фахівцями Луганського обласного центру народної творчості у 2007 р. під час фольклорних експедицій в різних районах області, серед яких: Троїцький, Новоайдарський, Білокуракинський, Старобільський, Кремінський, Новопсковський, Слав'яносербський, Антрацитівський, Перевальський, Новоайдарський район Луганської області.

Ознайомитись з відео виступу «Вечори на хуторі Слобожанщини» фольклорного гурту «Оксамит» можна на каналі YouTube Луганського обласного центру народної творчості.

Свято Маланки є давньою українською традицією і наше завдання - зберегти її. Запрошуємо усі творчі колективи та окремих виконавців долучитись до мистецької інтернет-акції «Весела Маланка» наступного року та створити власне яскраве та унікальне фольклорно-ентографічне дійство!

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Січень 2021
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31