Міжнародний круглий стіл «Нематеріальна культурна спадщина болгар Приазов’я: сучасний дискурс щодо збереження та популяризації»

11 вересня 2020 року в межах XVIII Міжнародної конференції «Болгари Північного Причорномор’я» в онлайн форматі пройшов інтерактивний круглий стіл на тему «Нематеріальна культурна спадщина болгар Приазов’я: сучасний дискурс щодо збереження та популяризації».

Учасниками круглого столу виступили представники обласних центрів народної творчості України, зацікавлені особи у збереженні та охороні нематеріальної культурної спадщини Харківської, Одеської, Київської, Луганської, Донецької та Запорізької областей.

Луганську область представляли директор обласного центру народної творчості Ірина Дячук та методисти Центру з нематеріальної культурної спадщини.

Розпочала конференцію Олена Арабаджі, директор науково-методичного центру із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я МДПУ ім. Богдана Хмельницького.

Засідання продовжили спікери:

- Буценко Олександр, директор Центру розвитку «Демократія через культуру», член глобальної мережі фасилітаторів ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, консультант Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, експерт Ради Європи з питань культурної політики, культурної спадщини і культурного розвитку, член Європейського парламенту культури, старший науковий співробітник в апараті Національної академії мистецтв України, ініціатор і координатор численних міжнародних проєктів у сфері культурної політики, культурної спадщини та місцевого розвитку (м. Київ);

- Ксенія Рубікондо, національний координатор Української мережі інтеркультурних міст та директор проєкту Європейської Комісії з перетворення міст (Франція);

- Красимира Колева, представник Шуменського університету імені Єпископа Костянтина Преславського, яка виступила з доповіддю «Національний код – візуальна пам’ять»;

- Валентина Дем’ян, заступник директора Центру розвитку «Демократія через культуру», національний експерт з нематеріальної культурної спадщини, експерт з питань культурної політики, координатор інформаційно-комунікаційного центру проєкту Європейської асоціації фестивалів/ЄС – ЕFFЕ Хаб в Україні (м. Київ);

- Олеся Топалова, доцент,  науковий співробітник науково-методичного центру із дослідження нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я МДПУ ім. Богдана Хмельницького, яка представила новий аспект роботи – туристичний ресурс презентацією «Як нематеріальна культурна спадщина Болгар Приазов’я може стати можливістю туристичного розвитку Приазов’я».

Також учасники конференції мали змогу побачити фрагмент обряду болгарського свята «Бабін Ден» у виконанні Національного болгарського ансамблю «Балкани». Обряд традиційно є завершальним в циклі зимових свят після «Водохріща» та «Іванового Дня». «Бабін Ден» – це національний обряд присвячений жінкам-повитухам та материнству, який нині намагаються дотримуватися з незначними змінами зумовленими змінами сучасного побуту.

Слід зазначити, що «Бабин ден» відноситься до культурних звичаїв, пов'язаних з 1 березня. Елементом опікуються у Болгарії, Північнії Македонії, Республіці Молдова і Румунії. І внесений він у 2017 р до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства

Культурні звичаї, пов'язані з 1 березня, включають традиції, що передаються з давніх часів для святкування початку весни. Основна практика полягає у виготовленні, підношення і носінні червоно-білої нитки, яку потім розв'язують, коли бачать перше квітуче дерево, ластівку або лелеку. Деякі інші місцеві практики також є частиною більш великого весняного свята, наприклад, акції очищення в Молдові. Вважається, що артефакт забезпечує символічний захист від небезпек, таких як примхлива погода, а практика забезпечує безпечний перехід від зими до весни для окремих осіб, груп і співтовариств.

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Жовтень 2020
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1