Традиції, що творять майбутнє

Фольклор є цілющим джерелом, звідки народ неустанно черпає натхнення до життя і творчості. Не знаючи народного мистецтва, яке зберігає історію та самобутність, ми ніколи не зрозуміємо сучасної української культури та її творців. Розкрити багатство та розмаїття української народної творчості, нагадати про культурну спадкоємність у збереженні вічних цінностей було одним із завдань фольклорного свята «Традиції, що творять майбутнє», приуроченого до 30-річчя незалежності України.

24 серпня на площі Перемоги міста Сєвєродонецька народними піснями та обрядами вітали глядачів аматорські колективи та виконавці з різних куточків нашої області. Своєю щирістю і душевністю запам’ятались виступи народного фольклорного ансамблю «Берегиня» Троїцького селищного Будинку культури Троїцької селищної ради з обрядом «Клечальні святки», народного самодіяльного театру мініатюр «Шукачі» комунального закладу «Старобільський міський Будинок культури ім. Т.Г. Шевченка» Старобільської міської ради з обрядовим дійством «На Трійцю гуляємо – Зелене свято зустрічаємо», солістки Марківського селищного Будинку культури Марківської селищної ради Анни Тішаєвої з піснею «Галочки», народного фольклорного колективу «Криниченька» комунального закладу «Центр надання культурних послуг Новопсковської селищної територіальної громади» з обрядом «Обжинки». А яскравим завершенням всієї концертної програми став виступ відомого як в нашій країні, так і за її межами народного фольклорно-етнографічного колективу «Білолучанка» Білолуцького міського Будинку культури Білолуцької селищної ради, який презентував всім присутнім музично-обрядове дійство під назвою «Спасівська Братчина».

Різноманітні народні промисли були представлені у виставці декоративно-ужиткового мистецтва «Східна артіль», в якій взяли участь 133 майстра з 19 територій області (з них – один Заслужений майстер народної творчості України Олександр Романенко та народні майстри Луганщини Віктор Головненко, Володимир Баканов, Олександр Башун, Василь Біценєв, Лариса Гарькава, Тетяна Мєдвєдєва, Ірина Кіяницька, Ольга Гнитецька). На локації «Вишиванка кольорова» були представлені рушники, сорочки, витинанки, обереги, серветки, декоративні прикраси тощо. Ці роботи вражали розмаїтістю технік та глибиною закодованих в них символів та значень. Локація під назвою «Руками майстра» охопила роботи майстрів у напрямках: ковальство, різьблення по деревині, лозоплетіння, декоративний розпис, лялькарство, миловаріння, вироби зі шкіри та багато інших. А на локації «Артіль» проходили майстер-класи, де кожен охочий міг навчитися створювати вироби з лози, з паперу та джуту, освоїти художню вишивку та прядіння, виготовити вузликову ляльку, ляльку-мотанку або свічку з вощини.

Захід нагадав всім нам, що завдяки збереженню традиції рідного краю, прийдешнє покоління може відчути всю неповторну атмосферу української народної культури і, так само, зберігати ці традиції для своїх нащадків.