Cantate o ascoltate musica sacra

21 та 22 жовтня 20201 року провідний методист з розвитку вокально-хорового та музичного мистецтва Луганського обласного центру народної творчості Ксенія Ганджа відвідала лекцію, майстер-клас та концерт в рамках освітнього проєкту «Open partes. Комунікація без меж», які відбулися в Сєвєродонецькому фаховому коледжі культури і мистецтв імені Сергія Прокоф’єва. Мета даних заходів - презентація партесної хорової музики.

         Проєкт незалежної платформи Open Opera Ukraine під назвою «Musica sacra Ukraina: партесний вимір» цілісно досліджує одну з найбільш вагомих, самобутніх та маловивчених частин української музичної історії – багатоголосний (партесний) український спів XVII- XVIII століття. Саме даний період позначив радикальні зміни у музичній царині: до традиційного для церковної практики одноголосного співу додалося багатоголосся. Перетин західних тенденцій та локальна традиція утворили в партесній музиці дивовижний синтез, який дозволяє говорити про феномен українського музичного бароко.

         Потреба поділитися досвідом, набутим у роботі над партесами і спонукала до ініціювання освітнього проєкту «Open partes. Комунікація без меж», який підтримав Український культурний фонд.

         Захід відкрився лекцією наукової консультантки проєкту Євгенії Ігнатенко «Партесні твори в лабораторії Musica sacra Ukraina: від рукопису до виконання». Цікавим є той факт, що пані Євгенія є ученицею української музикознавиці Ніни Герасимової-Персидської, яка відкрила вивчення партесного стилю в українському мистецтвознавстві. Лекторка освітила історію зародження та розвитку партесної музики, розкрила  особливості виконання партесних концертів із зазначенням типових складів хорових колективів епохи українського бароко. У своїй розповіді пані Євгенія спиралась на відомості з трактату видатного українського теоретика і композитора XVII століття Миколи Ділецького «Грамматика мусикійська». Лекторка акцентувала на тому, що Ділецький є найбільш репрезентативним українським композитором тієї епохи, а його музика тільки входить у науковий обіг та концертне виконання. Також в рамках лекції прозвучали концерт Миколи Ділецького «О, сладкий свѣте, Михаїле Архангеле» та 12-голосний твір анонімного автора XVIII століття «Прийдіте, людіє» у виконанні хорового колективу лабораторії в запису.

         Майстер-клас з партесного співу із залученням студентів та викладачів коледжу провела художня керівниця, хормейстерка  проєкту Наталія Хмілевська. На прикладі концерту Миколи Ділецького «Царю небесний» ведуча розповіла, як працювати з хоровою музикою тієї епохи. З учасниками майстер-класу були розібрані тест твору, тональний план та засоби викладення музичного матеріалу, проведена робота з текстовою інтонацією та артикуляцією у виконанні опусу.

         Освітній проєкт завершився концертом вокального ансамблю Open Opera Ukraine з програмою партесних концертів. В концерті були представлені композиції Миколи Ділецького та дванадцятиголосні твори невідомих авторів XVIII століття, які не виконувались близько трьохсот років та тільки нещодавно були розшифровані командою лабораторії. Неймовірна краса та піднесеність музики, висока виконавська майстерність та художня, прониклива виразність інтерпретації творів залишили багато позитивних вражень у глядацької аудиторії.

         За словами організаторів проєкту, найважливішим вони вбачають поділитись знаннями, засобами розуміння і виконання партесної музики. І можна з впевненістю сказати, що з цією місією вони впорались блискуче.

         По закінченню заходів до фонду бібліотеки Луганського обласного центру народної творчості були передані диски із записами партесних творів Миколи Ділецького та анонімних авторів XVIII століття у виконанні вокального ансамблю Open Opera Ukraine, а також нотне видання «Партесні концерти XVII-XVIII століть» (упорядковувачі Н.О. Герасимова-Персидська та Є.В. Ігнатенко).

         Тож, в майбутньому, однією з тем семінарів та майстер-класів з вокально-хорового мистецтва Луганського обласного центру народної творчості планується висвітлення розвитку партесного концерту та особливостей виконання цього жанру хоровими колективами та вокальними ансамблями.

         Ознайомитись з нотним виданням «Партесні концерти XVII-XVIII століть» та записами партесних творів Миколи Ділецького та анонімних авторів XVIII століття у виконанні вокального ансамблю Open Opera Ukraine можна, звернувшись до Луганського обласного центру народної творчості.

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


 

Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Травень 2022
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5