Міжнародна науково-практична конференція «Освіта у сфері нематеріальної культурної спадщини: дослідження та охорона»

Нематеріальна культурна спадщина на даний час є пріоритетним напрямком у розвитку країни. 

28 листопада в Національній академії мистецтв України вперше в Україні відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Освіта у сфері нематеріальної культурної спадщини: дослідження та охорона», в якій взяла участь представник Луганщини, провідний методист нашого Центру Наталія Стрєльцова.

Темою конференції було розкриття ролі та значення формальної та неформальної освіти в охороні нематеріальної культурної спадщини, її місце та можливості у загальноосвітньому процесі, презентація прикладів успішного міжнародного досвіду та питання відповідності цілям сталого розвитку.

Конференція організована Національною академією мистецтв України, Регіональним центром з охорони нематеріальної культурної спадщини в країнах Південно-Східної Європи під егідою ЮНЕСКО (Софія, Болгарія), Центром розвитку «Демократія через культуру», Національною спілкою майстрів народного мистецтва України.

В роботі конференції взяли участь експерти, фасилітатори глобальної мережі ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини Північної Македонії, Білорусі, України, науковці, представники вищих навчальних закладів, обласних науково-методичних центрів народної творчості, шкіл і центрів творчості для дітей і молоді представники 10 регіонів України: Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Черкаської областей України, члени Національної спілки майстрів народного мистецтва України та носії нематеріальної культурної спадщини.

Відкрили пленарне засідання конференції Олександр Буценко – фасилітатор глобальної мережі ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, старший науковий співробітник Національної академії мистецтв України; Андрій Чебикін – президент, академік Національної академії мистецтв України, професор; Микола Яковлєв – перший віце-президент, академік НАМ України, доктор технічних наук, професор; Іван Походзей – начальник відділу мистецької науки і освіти НАМ України, Євген Шевченко – голова Національної спілки майстрів народного мистецтва України, мистецтвознавець, заслужений діяч мистецтв України.

«Україна є відносно молодим учасником Конвенції ЮНЕСКО «Про охорону нематеріальної культурної спадщини» і тому конференція є надзвичайно актуальною і знаковою для нашої країни з питань освіти у галузі НКС. На даний момент Україна немає законодавчої бази  щоб на державному рівні реалізовувати теми нематеріальної культурної спадщини» - зазначив Євген Шевченко.

У першій частині пленарного засідання ділились досвідом у галузі НКС іноземні учасники конференції. Алла Сташкевич (Білорусь) – фасилітатор глобальної мережі ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, директор громадського фонду «Культурна спадщина і сучасність», експерт в галузі історико-культурної спадщини, член Національної комісії Білорусі у справах ЮНЕСКО, кандидат історичних наук - виступила з темою «Рольформальної та неформальної освіти для популяризації та збереження наступності НКС». Продовжила засідання Веліка Стойкова-Серафімовська (Північна Македонія) – фасилітатор глобальної мережі ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини, етномузиколог, дослідник Інституту фольклору імені Марка Цепенкова при університеті Скоп’є. В своїй доповіді Веліка поділилась досвідом своєї країни «Роль громади у формальній і неформальній освіті – приклади Балканських та Балтійських країн». Ірина Зубавіна, учений секретар відділення кіномистецтва, академік НАМ України, доктор мистецтвознавства, професор підняла тему «Кіномистецтво, як потужний засіб поширення знань про НКС: українське поетичне кіно».

Другу частину пленарного засідання розпочав Анатолій Щербань, завідувач кафедри історії, музеєзнавства та пам’яткознавства Харківської державної академії культури, доктор культурології, кандидат історичних наук, який розглянув питання «НКС у музейному просторі». Продовжила засідання з темою «Проблеми і перспективи мистецької освіти для дітей та юнацтва» Ольга Бенч, диригент, музикознавець, кандидат мистецтвознавства, доцент, професор, заслужений діяч мистецтв України, заслужена артистка України, ректор Київської Академії мистецтв. Ділилась досвідом «Взаємодія формальної і неформальної освіти сфери НКС: приклад Мелітольщини» Олена Арабаджі, проректор Мелітополького державного педагогічного університету ім. Б. Хмельницького, кандидат географічних наук, доцент, директор Центру нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я. Продовжили конференцію з темою «Формальна, неформальна, інформальна освіта – міжнародний досвід та українська практика» Валентина Дем’ян, заступник директора Центру розвитку «Демократія через культуру», національний експерт у сфері НКС та Світлана Гадарчук, завідувач відділу народної творчості Київського палацу дітей та юнацтва.

За результатами конференції планується публікація матеріалів представлених на конференції. Також планується звернутися з рекомендаціями до Міністерства культури молоді та спорту України.

Читати також

23.02.2024

Нематеріальна культурна спадщина – основа ідентичності Луганської області

22.02.2024

Охорона НКС у надзвичайних ситуаціях, інвентаризація на рівні громад

21.02.2024

Магія рідного слова

Читати також

20.01.2019

День Соборності 2019

08.12.2018

Патріотична Інтернет-акція «Уклін всім, хто край свій боронить»

25.08.2016

25-та річниця Незалежності України