«Автентичні пісні села Цілуйкове»

                                                                                                                                                       

                                                                                                                                                         «Українська пісня! Хто не був зачарований нею,

                                                                                                                                                         хто не згадує її як своє чисте, прозоре дитинство,

                                                                                                                                                        свою горду юність, своє бажання бути красивим і

                                                                                                                                                        ніжним, сильним і хоробрим.»

                                                                                                                                                                                                Олександр Довженко

 

Українська пісня – це геніальна поетична біографія українського народу, його історія. Історія пісень Луганського краю тісно пов’язана з виникненням села. У нас навіть в невеликих селах люди розкривають свої таланти. Сіло Цілуйкове, що на Білокуракинщині, взагалі співаюче, там усі співають. Село є село - в кожного свої проблеми, але незмінним з покоління в покоління залишається одне - любов до пісні. Без пісні мешканці села не можуть жити й працювати. А співають скрізь: і на фермі під коровою з відром в руках, і вдома на вгороді. Особливо коли збирається на посиденьки окрема вулиця, то тоді вже душу піснею відводять. Співають і жартівливі, і сумні, і мелодійні - в залежності від настрою.

Основу жителів села Цілуйкове, яке було засноване в XVIII столітті, складали переселенці з різних областей України: в основному з Полтавської, Житомирської, Харківської, Сумської, Чернігівської областей. Кожна родина, яка приїздила до села, везла з собою найбільш цінне - пісню. Згодом всі ці пісні ввійшли в життя Цілуйкового та стали його невід'ємною частиною.

Село Цілуйкове зберегло саме автентичні пісні. Автентична пісня - повноцінне й самобутнє мистецьке явище, що не потребує композиторського втручання. Деякі автентичні пісні у Цілуйковому співають старою мовою, яку важко запам’ятати, але можна зрозуміти. За однією з версій, їх завезли козаки з Хортиці.

А зберігає багатовіковий досвід наших предків та напрацьовує новий фольклорний матеріал народний фольклорний колектив «Берегиня» (керівник – Олена Видолоб). Колектив був заснований у 1982 році, частина жіночок співає в колективі саме з того часу.

Левову частку репертуару цього колективу складають саме автентичні пісні, які були записані зі слів та наспівів старожилів села. Це близько 50 автентичних пісень («Ой, ти місяцю», «Рожа», «Тополя», «Вдова» та багато інших).

Ці пісні увібрали в себе всю повноту вражень, переживань і роздумів, суспільно-етичну характеристику людини. Пісні різножанрові: соціально-побутові («В кінці греблі шумлять верби»), ліричні («Ой, вийду я на ту гору», «Ой, хмелю»), весільні, про нещасливе кохання («Зійди, зійди, місяченьку», «Вийшов місяць із-зі хмари») та обрядові.

Ліричні та обрядові пісні виконуються акапела без музичного супроводу, або з мінімальним супроводом. Нерідко виконання пісень супроводжується шумовими інструментами – гребінь, рогач, качалка, коса, рубель. При цьому колектив намагається відтворити звучання народної пісні в автентичному вигляді, тобто без композиторської обробки, з усіма агогічними та інтонаційними нюансами її побутування.

Автентичні пісні села Цілуйкове передаються з покоління в покоління усним шляхом. Раніше цей процес передачі був більшою мірою «вертикальним»: діти вчили пісні від своїх батьків або бабусь-дідусів. Зараз, в межах діючого фольклорного ансамблю «Берегиня», відбувається горизонтальний процес передачі - коли молодші учасники колективу вчать пісні від старших учасників.

Звичайно, в колективі є ті жінки, які чули і співали старовинні пісні, але хотілося б передати саме техніку виконання співу. Тому спочатку ходили по дворах, і жінки (вже досить поважного віку) співали пісні своєї молодості. Велику допомогу в цьому плані на той час надавали Рудзинська М.Д., Оселедько К.П., Лукавенко Г.М. та інші. Спілкування з кожною із них залишило яскравий і добрий слід у пам'яті дослідника. Ці пісні ідуть у сільському клубі під рубрикою «Надбання минувшини.

У творчому доробку фольклорного колективу є багато старовинних обрядів, які демонструють найкращі традиції Слобожанського краю у святкуванні «Масляни», «Обжинок», «Зелених свят», «Різдвяних свят», «Цілуйчанських посиденьок», ряду весільних обрядів, а саме – сватання, весілля, розплітання коси, викупу, благословення та обсипання.

Відмінною рисою колективу є авторські пісні, слова та музику до яких написали самі учасники колективу, або члени їх сімей. Це пісні «Рідне село» З.Косенко, «Цілуйчанські діброви» О.Косенка. «Моя Луганщина» М.Оселедько, «Моє Цілуйкове» М.Роззувайло та інші.

Народний фольклорний колектив «Берегиня» виконує автентичні пісні на кожному концерті в межах села, району та на більш високому рівні. «Берегиня» – постійний учасник фестивалів та конкурсів районного та обласного рівня (обласного огляду-конкурсу майстрів мистецтв та аматорів народної творчості «Луганщина - світанок України», обласного фестивалю-конкурсу української культури та фольклору «Байбак-фест» та ін.), учасник фестивалю фольклорних колективів «Фольк-м’юзік». Обов'язковим є залучення дітей та молоді до співу чи якогось старовинного обряду з використанням автентичної пісні.

Популярність колективу пояснюється високою виконавчою майстерністю його учасників, постійним поповненням репертуару, його неповторністю та щирістю сердець учасників колективу. Часто можна почути від учасників колективу: «Завдяки прагненню зберегти народні традиції, пісню, та донести їх до молодшого покоління ми тримаємося на цьому світі».

Українська пісня – це бездонна душа українського народу, це його слава. Тож честь і слава українському народові, що створив ці пісенні скарби, якими можемо з гордістю ділитися з людством, викликаючи в нього подив і захоплення.

Будьмо гідними цих коштовних перлин, бережімо їх, просвітляймо й очищаймо ними наші душі й серця, передаваймо цей неоціненний скарб нашим дітям і внукам!

Ознайомитися з творчістю колективу

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Жовтень 2021
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31