Історія центру

Кроки в майбутнє Луганського обласного центру народної творчості

Події останніх років принесли до життя України не тільки біль та гіркоту втрат. Під гуркіт обстрілів на лінії розмежування відбулася консолідація української нації, зросла роль самоідентичності, і для Луганщини головним базовим поняттям стало: «Луганщина - це Україна!»

Але це і не потребує коментарів, оскільки більше 75 років, з моменту свого утворення, наша область - в складі України. І якби не події 2014 року, агресія Росії і лінія розмежування, що розділила область на дві частини – жили б ми та не знали горя.

Давайте згадаємо, як яскраво представляла Луганщина свою самобутність та народні таланти на всеукраїнських конкурсах, фестивалях, виставках народної творчості. Нашим талантам аплодував Київ, ми щиро вітали міжнародні фестивалі аматорського. Аматорські колективи Луганщини стали відомими в Україні та світі.

Ми не дарма провели настільки глибокий екскурс в історичне минуле нашого краю. Луганщина, складається з україномовної півночі і різноманітного, багатонаціонального півдня. Вона завжди представляла вдале поєднання співдружність мов і культур, з яких яскраво вирізнялась українська домінанта. І головним збирачем та охоронцем культурної спадщини виступав Луганський обласний центр народної творчості.

Він був створений у 1939 році. Та за винятком періоду Другої світової війни, вдало працював до 2014 року.

Благополуччя мирного життя перервали події на сході України у 2014 році. Зараз Луганський обласний центр народної творчості знаходиться у Сєверодонецьку,  та не дивлячись на нові виклики часу, молодий колектив ОЦНТ сповнений оптимізмом та новими творчими задумками.
Роком його відродження став 2015.

За свою довгу історію установа не раз змінювала назву, але основна мета і напрямок діяльності залишалися незмінними - відродження, збереження і розвиток народного, аматорського мистецтва, його адаптація до сучасних умов та популяризація серед населення.

У січні 2015 року Луганський обласний центр народної творчості, перемістившись з окупованої території, відновив свою роботу в місті Сєверодонецьк. Сьогодні обласний заклад координує роботу та надає методичну й практичну допомогу клубним установам, паркам культури і відпочинку, колективам художньої самодіяльності, аматорським об’єднанням та клубам за інтересами.       

На сьогоднішній день культурно-освітню роботу в області забезпечують 301 клубна установа, при яких існує 966 аматорських колективів, що здійснюють свою роботу у різних жанрах мистецтва, і налічують більше 13 тис. учасників. 119 колективів мають звання «народний», 14 - звання «зразковий». Також в клубних установах Луганської області функціонує 450 клубів за інтересами з понад 6 тис. учасників.

Незважаючи на кризову ситуацію, Луганський обласний центр народної творчості продовжує роботу зі збереження культурної спадщини, традицій, звичаїв, обрядів місцевого населення, організації  дозвілля та зберігає власні традиції, яким вже понад 75 років.

2019 рік для ЛОЦНТ - ювілейний. І до цієї дати вже починається активна підготовка. Чи важко зараз працювати в умовах, коли основні матеріали залишилися в Луганську, на відрізаній за фактом території - про це і планах на 2019 рік розповість в інтерв’ю, яке буде розміщено на сайті в грудні, директор центру Ірина Дячук.

З 19 січня 2015 року організація Луганського обласного центру народної творчості, офіційно переїхала з непідконтрольної українській владі теріторії в м. Сєвєродонецьк.

Інформація щодо діяльності Луганського обласного центру народної творчості

 Луганський обласний центр народної творчості є головною регіональною державною неприбутковою багатопрофільною установою, що має універсальну можливість позитивно сприяти розвитку культури Луганщини шляхом інформаційно-дослідницької, культурно-дозвіллєвої діяльності, подальшого розвитку усіх напрямків культурології, народної творчості, опанування досвіду в області культурно-дозвіллєвої діяльності та естетичного виховання, вдосконалення роботи клубних закладів – основні напрямки діяльності центру.

ЛОЦНТ є культурно-освітньою організаційно-методичною установою з відродження, збереження та розвитку народної творчості, аматорського мистецтва, координації діяльності осередків культури області, незалежно від форм власності. У своїй діяльності ЛОЦНТ керується Конституцією України, Законами України, рішенням обласної ради та розпорядженнями облдержадміністрації, наказами вищестоящих органів культури, положенням про роботу ОЦНТ та чинним законодавством у галузі культури, правовими та нормативними актами.

 При ЛОЦНТ працюють 5 громадських та творчих об’єднань:

-       Будинок національних культур;

-       обласний народний клуб «Золоте руно»;

-       обласне творче об'єднання композиторів Луганщини;

-       осередок Національної спілки хореографів України;

-       Спілка керівників аматорських театральних колективів Луганщини;

 ЛОЦНТ постійно здійснює пошук нових напрямків співпраці з міськими та районними відділами (управліннями) культури і туризму, районними будинками культури, міськими палацами культури та методичними центрами та вдосконалення культурно-дозвіллєвої діяльності.

Центр координує роботу та надає методичну і практичну допомогу клубним установам, паркам культури і відпочинку, колективам художньої самодіяльності, любительським об’єднанням та клубам за інтересами.

 Одним з найважливіших напрямків роботи Луганського обласного центру народної творчості є підвищення кваліфікації клубних працівників різних категорій, для яких щорічно проводяться: ради директорів, школи клубної майстерності, майстер-класи, семінари за жанрами. Для проведення таких заходів залучаються викладачі профільних учбових закладів мм. Луганська, Донецька, Харкова, Києва та ін.

Одним з пріоритетних напрямків роботи Луганського обласного центру народної творчості є підтримка і всебічне сприяння діяльності різножанрових аматорських колективів, в тому числі тим, що мають звання “народний” та “зразковий”.

Також з провідних напрямків роботи центру є відродження, збереження та популяризація фольклору .

 Постійно ведеться робота центру з надання інформаційних матеріалів до друку в засобах масової інформації, створення інформаційної та фото бази даних клубних установ області та провідних аматорських колективів, обробки відео матеріалів для формування архіву заходів, які проводяться ЛОЦНТ, підбору матеріалів для видання методичних посібників, збірок, сценарного та нотного репертуару.

 Робота яка проводитья Луганським обласним центром народної творчості висвітлюється у засобах масової інформації: на каналах телебачення ЛОТ, СТВ,  радіо, пресі та на власному офіційному інтернет сайті.

 

Історія центру

21 січня 1939 постановою Ради народних комісарів УРСР № 329 у Ворошиловграді (нині Луганськ) був створений Будинок народної творчості .

За свою довгу історію установа не раз змінювало свою назву, але основна мета і напрям діяльності залишалися колишніми - відродження, збереження і розвиток народного, аматорського мистецтва, його адаптація до сучасних умов та популяризація серед населення. На сьогоднішній день це – Луганський обласний центр народної творчості.

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Грудень 2021
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2