Проєкт культурного обміну між Луганською та Львівською областями «Культурний діалог: «обличчям до обличчя»

Автор: admin Опубліковано: 15 грудня 2020

Шановні друзі, з радістю повідомляємо, що реалізацію проєкту культурного обміну між Луганською та Львівською областями «Культурний діалог: «обличчям до обличчя» завершено.

Мета проєкту: поповнення знань та навичок у сфері надання якісних культурних послуг; вивчення інноваційних форм та методів організації культурно-мистецьких заходів; активізація роботи закладів культури, спрямованої на згуртування мешканців Луганської, Львівської областей навколо ідеї створення якісного конкурентоспроможного культурного продукту.

У реалізації проєкту взяли участь: директор Луганського обласного центру народної творчості Ірина Дячук; завідувач відділу культурно освітньої роботи Львівського обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи Софія Пшемінська; завідувач відділу народної творчості Львівського обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи Ольга Дуляба; завідувач відділу народної творчості Луганського обласного центру народної творчості Наталія Стрєльцова; завідувач науково-методичним відділом з організації культурно-дозвіллєвої діяльності Луганського обласного центру народної творчості Анжела Филипська; методист з розвитку театрального мистецтва Луганського обласного центру народної творчості, Віолетта Домарєва. 

Командами Луганського обласного центру народної творчості та Львівського обласного центру народної творчості і культурно-освітньої роботи провели попередні зустрічі, обговорення щодо внесення коректив у програму реалізації проєкту та визначили дати проведення онлайн заходів.

14.12.2020р. Проведення освітньої майстерні «Backstage» за темою: організація та проведення театрального фестивалю-ярмарку «Корона Якуба».

15.12.2020р. Віртуальна прогулянка Львівською оперою. Проведення дискусії, «Особливості проведення фестивалів в онлайн форматі».

Згідно з програмою, 14 грудня 2020 року була проведена освітня майстерня «Backstage», на якій спеціалісти Львівського обласного центру народної творчості поділились своїм досвідом організації та специфікою проведення театрального фестивалю-ярмарку «Корона Якуба» у Кам’янці-Бузькій.

Чому проведення масштабного фестивалю відбулось саме у Кам’янці-Бузькій?

На це питання завідувач відділу народної творчості Ольга Дуляба відповіла, що Найдавніші українські драматичні твори, тексти яких дійшли до наших днів, - це дві інтермедії з трагедії Якуба Гаватовича. Цей львів’янин за походженням певний час учителював у Кам’янці-Струмиловій (історична назва Кам’янки-Бузької) і от 29 серпня 1619 р. на міській Ринковій площі він разом зі своїми учнями, під час ярмарку, поставив драму «Трагедії, або Образ смерті пресвятого Іоанна Хрестителя, посланця Божого». Дійові особи трагедії розмовляли польською мовою, але після 2-го та 3-го актів відбулись дві українські інтермедії «Продав кота в мішку» та «Найкращий сон». Відтоді, вважається, що історія української вистави почалась саме в Кам’янці-Бузькій.

Однак на тому роль Кам’янки, як колиски українського театру, не вичерпується. Адже саме в цьому місті 1914 року вперше актори українського театру товариства «Бесіда» поставили на сцені Народного дому драму Івана Франка «Украдене щастя». Серед акторів був і легендарний Лесь Курбас. Варто додати, що виставу ставили відповідно до тексту оригіналу, включаючи й ті місця, які з твору викреслила цензура. Кам’янеччина горда також своїми сучасними «титанами сцени»: Богдан Ступка та «заньківчани» Юрій Чеков – український актор, помічник художнього керівника, та Орест Огородник, артист, режисер-постановник, драматург – мають кам’янецьке коріння.

Пані Ольга зазначила, що проведенню фестивалю передував дуже складний етап організаційних заходів, від створення проєкту до його реалізації, а саме:

  • створена робоча група фестивалю;
  • обговорені та затверджені обов’язки членів робочої групи;
  • окреслена мета проєкту (започаткувати щорічний фестиваль для активізації громади щодо розв’язання соціально-економічних проблем ОТГ та формування креативного середовища, відновлення ремесл та створення умов для підприємництва на території Кам’янка-Бузької ОТГ);
  • врахована інфраструктура (розробка уніфікованого дизайну; забезпечення санітарної зони; екстрені служби; зона відпочинку; освітлення, водопостачання; готелі, схема локацій та карти, вказівники, брошури, брендинг території);
  • визначені бенефіціари (підприємці, народні умільці, творчі колективи, театри, молодь, підприємці, депутати та ін),
  • проведений аналіз можливого внеску та інтересів учасників фестивалю.
  • проаналізовані очікувані результати.

По завершенні організаційних заходів на мешканців та гостей міста чекала дводенна насичена фестивальна програма з театральною ходою, концертними виступами, ярмарком, виставами, майстер-класами, чисельними фотозонами, пам’ятними знаками та виставкою ретро-автомобілів.

Родзинкою «Корони Якуба» стали спеціальні гості – Львівський академічний духовний театр «Воскресіння», їх вистава «Gloria» та трупа театру імені Марії Заньковецької з виставою «Наталка полтавка». До організації свята долучились, спонсори, меценати, волонтери та волонтерські організації, і небайдужі мешканці міста.

                                    

У ході зустрічі завідувач відділу культурно-освітньої роботи Софія Пшемінська розповіла, що реалізація фестивалю виявилась економічним поштовхом для розвитку місцевої територіальної громади. Надала можливість залучити місцеве населення до реалізації туристичного потенціалу території, підвищити її економічний та соціальний стан. Разом з цим, реалізація цього та інших аналогічних проєктів дала поштовх для розвитку механізмів соціально-економічної самодостатності Кам’янка-Бузької об’єднаної територіальної громади, підвищення туристичного іміджу усього Західного регіону.

 

Під час обговорення присутні дійшли висновку, що кожному фестивалю притаманні свої індивідуальні риси, а особливостями фестивального руху в Україні стала орієнтація на використання фольклорних традицій. Сьогодні на теренах України проходить велика кількість фестивалів: музичних, хореографічних, фольклорних, гастрономічних та інших. З кожним роком такі фестивалі привертають до себе більшу увагу і стають однією з найважливіших програм відпочинку населення.

 

15 грудня 2020 року творчу команду Луганського обласного центру народної творчості очікувала віртуальна прогулянка Львівською національною оперою.

Львівська національна опера – перлина на мистецькі карті України та світу, це один з найкращих театрів Центральної Європ. Відкрився театр 04 жовтня 1900 року лірико-драматичною оперою «Янек» В. Желенського – про життя карпатських верховинців.

Репертуар театру налічує понад п’ять десятків опер, балетів, оперет та концертних програм. Всі опери виконуються мовою оригіналу з одночасним перекладом їх змісту українською мовою.

На львівській оперній сцені виступали всесвітньовідомі виконавці – Олександр Бандровський, Гелена Рушковська-Збоїнська, Ян Кепура, Яніна Королевич-Вайдова, Джемма Беллінчіоні, Маттіа Баттістіні та ін.

Свою сторінку в історії театру вписали співаки-українці: О. Любич-Парахоняк, О. Руснак, Є. Гушалевич, О. Носалевич, А.Дідур, О.Мищуга та інші, мистецтво яких стало національною гордістю і дістало всесвітнє визнання.

У другій день запланованої програми учасники проєкту обговорили специфіку організації та проведення фестивалів, конкурсів в онлайн форматі, зокрема з театрального мистецтва.

Методист з розвитку театрального мистецтва, Віолетта Домарєва поділилась досвідом організації та проведення першого обласного конкурсу аматорів театрального мистецтва «Гримаски», який відбувся в офлайн та онлайн форматах. Під час проведення конкурсу 18 аматорських театральних колективів області демонстрували свої кращі роботи, змагались у майстерності та технічності виконання. Програма конкурсу передбачала: представлення на конкурсі малих сценічних форм, моноспектаклів, етюдів, сцени зі спектаклів і п'єс, що мають композиційно закінчений характер, повноцінні вистави.

   

Учасники зустрічі відмітили, що не зважаючи на труднощі, онлайн-формат фестивалів має свої переваги: потенційно дозволяє організувати цікаві події з гостями, чиї графіки часто не дозволяють приїхати; глядачі мають  можливість пережити фестивальні події не виходячи з дому.

Онлайн фестивалі відкривають нові можливості для популяризації мистецтва: знайомство з новими технологіями; унікальне поєднання творчих людей в одному цифровому просторі; розширення і руйнування територіальних кордонів.

Присутні зазначили, що під час карантинних обмежень заклади культури намагались працювати у звичайному режимі, однак дещо змінивши формат. Карантин надав можливість працівникам зайнятися самоосвітою, більш досконало опанувати роботу з інтернет-ресурсами, розширити спектр особистого використання комп’ютерних програм.

Наприкінці зустрічі команда Луганського та Львівського обласних центрів обговорили подальші шляхи співпраці щодо встановлення культурних зв’язків з різних напрямків театрального, музичного, хореографічного, декоративно-ужиткового мистецтва, проведення спільних семінарів, майстер-класів та інших заходів з підвищення кваліфікації працівників клубних закладів Луганської та Львівської областей.

Луганський обласний центр народної творчості висловлює щиру вдячність команді Львівського обласного центру народної і культурно-освітньої роботи за участь в реалізації проєкту «Культурний діалог: «обличчям до обличчя», плідне та корисне співробітництво.

Наша зустріч відбулась на високому методичному рівні, змістовно, цікаво обґрунтовано. Всі отриманні знання, практики, набутий досвід неодмінно стануть у пригоді в подальшій співпраці на тлі збереження та розвитку національного культурного продукту та розвитку творчого потенціалу Луганської та Львівської областей.

Корисне посилання:

Віртуальна екскурсія Львівською національною оперою

Читати також

20.01.2019

День Соборності 2019

08.12.2018

Патріотична Інтернет-акція «Уклін всім, хто край свій боронить»

25.08.2016

25-та річниця Незалежності України

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


 

Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Серпень 2022
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4