Експедиція з виявлення фольклорної спадщини Луганщини

                                                                                                                                     

                                                                                                       «Народні пісні для України – все: і поезія, і історія...

                                                                                                       Пісні ці – народний літопис, живий, яскравий,

                                                                                                       сповнений, барв, істини, який розкриває

                                                                                                       все життя народу».

                                                                                                                                                                       Микола Гоголь

 

Дорогоцінним надбанням поетичного і музичного генія українців є пісня – душа народу, яка стала найдорожчим та невичерпним народним скарбом. Українська пісенна культура – одне з найцінніших духовних надбань народу за багатовікову його історію. Ставши невіддільною складовою кращих набутків світу, вона посіла в них справді визначне місце.

17 серпня 2020 року, з метою виявлення, збереження та популяризації фольклорної спадщини Луганщини відбулася виїзна фольклорна експедиція. Спеціалісти Луганського обласного Центру народної творчості – завідуюча відділом народної творчості Наталія Стрєльцова та методист з фольклору Надія Лебедєва завітали на щедру талантами Марківську землю.

Під час проведення експедиції марківські перлини пісенної творчості представили вокальний ансамбль «Берегиня» Бондарівського сільського Будинку культури, фольклорний ансамбль «Вербиченька» Ліснополянського сільського Будинку культури та фольклорний ансамбль «Мрія» Марківського районного Будинку культури.

Народна пісня є важливою складовою духовного надбання нашого народу. Фольклорні та вокальні колективи зберігають і популяризують українську народну пісню, дають їй життєдайну силу для збереження генетичного коду нації. Мешканці Марківщини є справжніми носіями народних пісень, живої спадщини українського народу.

Для Марківщини є природним побутування гуртового співу, де переважає грудний спосіб звуковидобування, що особливо характерно для Луганського краю. В давнину на манеру співу впливали природні умови: широкий степ, вітер, палюче сонце, які змушували людей знаходити оптимальні можливості для співу – природну силу грудного звукоутворення, тембральні особливості та відкриту подачу звуку.

Пісні виконуються сольним співом a capella, або двоголоссям. Значну роль у техніці виконання відіграє голос, який у народі називають «виводкою». Старше покоління виконавців (фольклорний ансамбль «Мрія» Марківського районного Будинку культури) співає повільно, розтягнено, додаючи рясну орнаментацію в мелодику розспіву.

Шанувальниками та виконавцями народних пісень є люди старшого покоління, але і молодшим цікавий цей вид мистецтва.

Народні пісні передаються усним шляхом з покоління в покоління, від прабабусь до онуків та правнуків, в межах ансамблів молодші учасники вчать пісні від старших. У с. Курячівка збір і запис матеріалу здійснював перший керівник вокального ансамблю «Берегиня» Віктор Семенович Базікал, який зберігав пісні від своєї бабусі. Мешканка с. Лісна Поляна Ніна Іллівна Хуторська також збирала пісні по селу та багато пісень перейняла від своєї бабусі. Деякі пісні прийшли від наших прабабусь («Посіяла огірочки», «Вишенька-черешенька»), деякі з інших областей («Ой на Івана, та й на Купала», яка прийшла з Вінницької області, але виконується з місцевим діалектом вже по-іншому). Та є пісні притаманні тільки Марківщині («Ой, верба ти ж верба», «Ой поглянь ти, Галю, на мене», «Їхали козаки»).

Народна пісня – незатьмарене джерело життя. У народних піснях відбито найрізноманітніші прояви життя народу. Найчастіше в піснях виражаються почуття однієї людини, але поряд з цим і почуття багатьох людей. В них знайшли відбиток любовні переживання, події суспільного та сімейного життя, роздуми про тяжке життя. Все це можна почути в піснях мешканців Марківщини.

Виняткова мистецька краса випливає з поетичних слів і мелодій пісень про кохання (наприклад, «В зеленім саду», «Гиля, гиля, сірі гуси», «Ой, не світи місяченьку»), правдиво й сердечно передано в них взаємну любов і щастя закоханих («Один місяць сходить», «Чогось мені сумно», «Зійшов місяць», «Ой, устану ранесенько»). А скільки смутку, журби й печалі в піснях про невірність чи підступність («Посіяла огірочки», «Коло саду біла хата»). Творцями таких пісень, їхніми постійними  носіями є переважно жінки. Вони передають або власні переживання, або співчувають своїм бідолашним сестрам і подругам.

Особливе місце займають жартівливі пісні, які виконуються на гулянках, розвагах, святах. Чисельна група жартівливих пісень показує взаємини чоловіка і дружини («Ой, підемо жінко», «А млин крутиться», «А в саду калина»), кума й куми («На городі буркун», «І сьогодні в куми»), роботу на пана («Як служив я в пана»).

В народну пісню вплетено і картини природи («Ой, шумлять верби», «Ой, верба ж ти верба», «Ой вечір вечоріє»), і проникливі романтичні почуття до коханих поєднані з героїчними моментами («Не ламай калини», «Ой, ніхто так не літає»).

Пісенна спадщина с. Кризьке була представлена ліричними народними піснями («Калина-малина»), побутовими («Їхали козаки»), жартівливими («Де ти милий ночував», «Куди б я не їхала»).

З народних пісень с. Бондарівка можна дізнатися про народні традиції та обряди («Ой на Івана, та й на Купала»), про вірність та невірність в коханні («Чогось мені чудно», «Серед саду біля хати»), про чудові краєвиди наших сіл («Чебреці»), про щиру гостинність народу («Зеленеє жито»), веселі гумористичні пісні («А я молода на базар ходила», «Буряки я копала», «Бузина», «В коморі мука», «На городі буркун», «Ой гоп черевички»).

Підбадьорили своїм запальним виступом та надихнули всіх учасників зустрічі на нові звершення виконавиці фольклорного ансамблю «Мрія» смт Марківка. В їх пісенний репертуар входять народні пісні «Говорила баба діду», «Ой, я молода на базар ходила», «Мене мати полюбила», «Як піду в ліс пі дрова», «Ой, верба ти верба».

Духом звитяги, мужності, прадавньої слави овіяна Луганщина. Завдяки пісням ми бачимо, як щиро та глибоко народ відчував та шанував всю красу рідної землі, радість та біль життя. Пісні криють в себе величезну силу почуттів, переживань, які є невичерпним джерелом натхнення та створення неповторного мистецтва.

Зустріч пройшла змістовно, творчо, розмаїто. Учасники ансамблів під час бесіди розкрили секрети своєї творчої наснаги що не згасає, яка протягом вже багатьох років дарує своїм шанувальникам тепло та гарний настрій. Та звичайно ж зачарували чуйним та щирим виконанням улюблених композицій!

Завдяки дружній атмосфері та приємному спілкуванню, ми не помітили як швидко сплинув час. Дякуємо нашим колегам з Марківщини за продуктивний творчий візит. Чекаємо нових зустрічей!

 

 

Пошук

Розповісти друзям

Через соціальні мережі


Підписка

Підпишись та отримуй найсвіжіші новини

Ім'я Email:

Календар подій

Січень 2021
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31